ÚvodKostka školaAktualityKostka školaDiskutovali jsme o Palachovi

Florbal Challege a okrsek dívky
Vánoční sportování
Vznik redakce YCube
Florbal Zlín 21.1. 2016 - kraj
Florbal - okrsek muži
Návštěva europoslankyně
Expo - Itálie

Diskutovali jsme o Palachovi

16.01.2018

Když se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze zapálil student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach, šokoval celý národ. Byl rok 1969, Československo zažilo okupaci tzv. spřátelenými armádami. Naděje Pražského jara byla nahrazena dusnou a tíživou atmosférou totalitních represí. Také naděje na demokracii umírala, aktivní lidé byli deprimováni, propadali smutku a beznaději… Jan Palach neunesl tlak nesvobody a potlačování demokracie, chtěl zřejmě i probudit lidi z letargie. Rozhodl se obětovat to nejcennější, co každý člověk má, život. Jeho čin byl aktem osobního zoufalství, ale i hrdinství pro národ. Velká část národa se totiž opravdu probudila.

Palachův čin stál symbolicky u politických změn také v roce 1989, kdy před samotnou Sametovou revolucí 17. listopadu 1989 proběhl v lednu tzv. Palachův týden, v rámci kterého už nejen studenti dávali najevo, že jsou netrpěliví, zoufalí a chtějí změnu.

Studenti Střední školy Kostka diskutovali o významu činu Jana Palacha pro náš národ v průběhu dějin, ale i dopady pro něj a jeho rodinu v okamžik, kdy se na „Václaváku“ zapálil. Je důležité vzpomínat na významné události dějin i na jejich původce a nositele a neustále si je připomínat a diskutovat o nich, „aby se nezapomnělo“. Pamětníci odcházejí, svět se mění, ale hodnoty zůstávají. Součástí našeho života tyto hodnoty zůstanou, jen když o nich budeme vědět a mluvit, a předávat tuto štafetu dál.

Třída G2.A, Střední škola Kostka

Diskutovali jsme o Palachovi