ÚvodKostka školaStudijní programyKostka školaHumanitní studia a psychologie

Projekt CR & SR
Soutěž TEA školní kolo
Maturitní skupinky 2017
Vánoční jarmark 2016
Florbal okrsek dívky - 13.12.2017
Školní výlet L2.A - Valeč
Koloběžky - brusle

Humanitní studia a psychologie

Cílem tohoto odborného zaměření oboru Pedagogické lyceum je prohloubit společenskovědní vzdělání žáků a poskytnout jim orientaci pro další vysokoškolské vzdělávání humanitního charkteru. Do Humanitních studií byla vybrána témata především z oblasti psychologie, dále pak sociologie, kulturní antropologie a mediálních studií.

V psychologické části vybaví absolventy základními poznatky o psychice a sociálním zakotvení člověka, především z pohledu výchovy a vzdělávání, a dovednostmi rozvíjející interpersonální a sociální kompetence. Žáci jsou vedeni také ke konfrontaci svých zkušeností s teoretickými poznatky.

Součástí výuky jsou tedy praktická cvičení a odborná praxe, jejímž cílem je podložit teoretické vzdělávání poznáním reálné činnosti vzdělávacích  a sociálních zařízení. Obsah odborné praxe tvoří náslechy a pozorování práce pedagogů a psychologů. Část odborné praxe může žák vykonat v organizacích nebo zařízeních odpovídajících studovanému odbornému zaměření žáka, např. volnočasová zařízení, sociální zařízení a organizace, avšak většina odborné praxe se uskutečňuje ve školách a školských zařízeních (zvl. mateřské a základní školy, školní družiny, školní kluby).

V oblasti postojových výsledků vzdělávání směřují Humanitní studia k tomu, aby žáci:

- byli schopni a ochotni přemýšlet o své identitě a respektovat identitu jiných lidí;

- na základě svých poznatků o vztazích ve společnosti snažili se hlouběji porozumět svému jednání a jednání jiných lidí;

- vyrovnávali se s nároky doby tak, že budou respektovat své morální závazky a zároveň si zachovají nezbytnou sebeúctu a nepodlehnou deprivaci;

- kriticky a odpovědně přistupovali k informacím, s nimiž pracují, a respektovali práva duševního vlastnictví.

Profil absolventa

Pedagogické lyceum je čtyřletý maturitní obor určený uchazečům se zájmem o humanitní obory, pedagogiku, psychologii, esteticko-výchovné disciplíny (výtvarnou a hudební výchovu), tělesnou výchovu a cizí jazyk, kteří chtějí po ukončení studia dále pokračovat ve vysokoškolském studiu zejména na humanitně orientovaných fakultách.

Učební plán

Dle níže uvedeného učebního plánu je výuka realizována od školního roku 2015/16 počínaje 1. ročníkem.

Ke stažení v PDF vč. doprovodných vysvětlivek a přehledu rozpracování RVP.

Od 1.9.2018 bude výuka zahájena podle nového Školního vzdělávacího programu. Učební plán bude zveřejněn zde, do konce listopadu 2017.

• Podání závazné přihlášky ke studiu do 1. března 2018
  • Úspěšné vykonání (státní) přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky
  • Doporučený studijní průměr ze ZŠ (všechny předměty) -  1,8