ÚvodKostka školaAktualityKostka školaKostka na Terezínské tryzně

Okresní kolo ve florbalu chlapců
Různé
Fotogalerie prostor nové školní budovy
Nultý ročník - I. setkání
2019-10-09 Projekt Na stromech
Kostka ples
Fotba
Seznamovací stáž studentů - Itálie 2012

Kostka na Terezínské tryzně

23.05.2018

Výprava organizovaná Střední školou Kostka a Českým svazem bojovníků za svobodu Vsetín, se na Terezínské tryzně v neděli 20. května 2018 poklonila památce obětí nacistické persekuce.

Vzpomínková akce s účastí politiků, státníků, zástupců ambasád cizích zemí, ale i pamětníků, pozůstalých a lidí, kteří cítili potřebu uctít památku těch, kteří trpěli a umírali jen proto, že se před druhou světovou válkou narodili do židovských rodin, se konala tradičně na Národním hřbitově u Terezínského muzea. V tomto prostoru, na rozlehlé pláni, se nachází 2386 hrobů umučených vězňů, ale i několik pylonů, pod kterými leží popel a ostatky dalších tisíců mužů, žen i dětí, kteří tu našli smrt. Nad jejich současným klidem bdí křesťanský kříž a Davidova hvězda, a v průběhu akce také zazněla křesťanská i židovská modlitba.

Akce probíhala důstojně a v plné pokoře nás všech zúčastněných. Hosty uvítal nový ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek a hlavní projev přednesl předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Studenti Kostky i další účastníci výpravy pak položili kytice a kamínky přivezené ze Vsetína k hrobům a zavzpomínali na všechny zde vězněné, ale zejména na židovské vězně ze Vsetínska, kteří Terezínem prošli. Většina z nich pak zahynula v Osvětimi. Jejich jména mnozí studenti dobře znají z pamětních desek na zdi vsetínského hřbitova.

Na závěr si prošli tragická místa Malé pevnosti, kde terezínští vězni trpěli, místa, která se pro ně stala na několik válečných let jejich jediným a pro mnohé posledním místem, kde „ještě žili“, a byly jich desetitisíce...

Čest jejich památce.

Odkaz na fotogalerii: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Terezinska_tryzna2018/

Poděkování patří všem studentům, kteří ve svém volném čase uctili důstojně památku obětí holocaustu, byli to: Koláčková Natálie, Ševčíková Anna, Hurtová Kateřina, Štěpánková Jana, Plánková Isabela, Martincová Nikol, Návratová Jenifer, Drahoňovská Pavla, Kutláková Nikol, Bönischová Vanessa, Jančálková Natálie, Štěpánová Pavlína, Krhovjáková Michaela, Chovanec Vít, Kubláková Terka, Slezáková Rozálie, Prokopová Simona, Divínová Viktorie, Žůrková Eliška, Vajglová Klára a jejich přátelé z jiných škol, a pan učitel David Kostka.

Díky za Váš čas a důstojnou reprezentaci naší školy i města.

Kostka na Terezínské tryzně