ÚvodKostka školaAktualityKostka školaExkurze do České národní banky

Výtvarné práce M3.A - Surrealismus
Praha M4.A
Maturitní skupinky
Obhajoba ročníkových prací L3.A
Florbal cup
Lyžák
Průvodcovské zkoušky
Švýcarsko

Exkurze do České národní banky

Exkurze do České národní banky

Dne 16. listopadu 2017 se vydali studenti zahraničního obchodu a bankovnictví a ostatních oborů do Prahy.  Konkrétně do České národní banky na expozici zvanou Lidé a peníze.

A jak vlastně celá exkurze probíhala? Když jsme dorazili před Českou národní banku, která nás uchvátila svou velikostí, rozdělili jsme se na skupinky a vcházeli dovnitř, kde jsme byli podrobeni důkladné bezpečnostní kontrole. Přivítala nás paní, která nás provázela celou expozicí. Na úvod nám pustila video o historii České národní banky a animovaný film, který nás zábavnou formou seznámil s vývojem peněz a úlohou banky v našich dějinách.

Poté jsme těžkými pancéřovými dveřmi zamířili přímo do bývalého trezoru. Průvodkyně nás ve stručnosti seznámila s historií platidel a dozvěděli jsme se, kde se vyrábí české mince a bankovky. Po celé místnosti byly vitríny věnované penězům od jejich vzniku až po současnost. Na vlastní oči jsme mohli vidět ukázky mincí a bankovek a posoudit, jak se s léty měnily a jak je ovlivňovaly historické události. Měli jsme také příležitost zkontrolovat pravost našich peněz a dokladů. Nechyběla ani vitrína věnovaná padělkům, kde jsme mohli otestovat, zda rozeznáme pravé peníze od falešných.

Na závěr nás čekalo překvapení. Každý z nás si mohl vyzkoušet, jak těžké jsou cihly z různých materiálů, dřevěná, železná, olověná a zlatá. Zlatá cihla byla nejen nejdražší – v hodnotě 11 milionů – ale také nejtěžší, vážila přes 12 kilogramů. Zvednout ji jednou rukou bylo velmi obtížné. A díky této zkušenosti víme, že všechny filmy, ve kterých zloději lehce pohazují s pytlem plným zlatých cihel, jsou nereálné.

Exkurze byla velmi zajímavá a určitě bych ji doporučila nejen studentům, ale všem bez rozdílu věku. Jakou roli v našem životě hrají peníze a jaký je význam České národní banky, jsem si uvědomila až tehdy, když jsem vše viděla na vlastní oči.

Berenika Slezáková, P 4. A