ÚvodKostka školaAktualityKostka školaStudenti Kostky v Barevném světě

2021-09-13 Sportovně-turistický kurz L4.A,M4.A
Anglická snídaně třídy P3.A
Itálie - Rimini
Okresní kolo ve florbalu dívek
Fotro z exkurze G1.A na zámek Vsetín

Studenti Kostky v Barevném světě

11.12.2017

Studenti druhého ročníku oboru Ekonomika a podnikání Střední školy Kostka se v rámci předmětu Základy přírodních věd vydali odhalit tajemství barev v přírodě, a to jak z hlediska přírodovědného, chemického, tak zejména z pohledu fyzikálního.

V Muzeu regionu Valašsko, Vsetín v této době probíhá interaktivní výstava s názvem Barevný svět a lektor muzea, Mgr. Jan Husák, připravil pro studenty jednak komentovanou prohlídku výstavy, ale také soutěž ve znalostech a vědomostech z optiky, oboru fyziky, který se právě barvami a světlem zabývá.

Pravděpodobně si ze školy budeme všichni pamatovat, že světlo je elektromagnetické vlnění, vyvolávající v lidském oku vjem zvaný vidění a možná i to, že se šíří pro nás nepředstavitelnou, obrovskou rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu. Možná si vzpomeneme i na skutečnost, že světlo různých frekvencí vyvolává u člověka různý zrakový vjem, který definujeme jako barvu světla, a to od fialové o vlnové délce 390 nm až po červenou o vlnové délce 700 nm. Na výstavě si ale můžeme dokonce i v praxi vyzkoušet šíření světla, odraz a lom, nebo si pohrát se skládáním barev, či sledovat vazbu mezi zvukem a barvou. Některé barevné iluze vytvářeli studenti dokonce vlastním tělem, jiné s pomocí speciálních přístrojů. V každém případě se o optice dozvěděli spoustu zajímavých informací, které díky praktickým ukázkám zůstanou uložené v jejich myšlení jako nově nabyté vědomosti.

K nejlepším znalcům optiky se zařadili Jirka Čáník, Matěj Koňař, Petr Mikulenčák, Bára Krbová, Adéla Blažková, Ondřej Škoda, Kristýna Vodáková, Tereza Holíčková, Eliška Hrabcová, Adéla Měrková, Radka Šánková, Dan Žlebek, Nicola Khamlichi a Natálie Křapová.

Čas strávený ve vzdělávací výstavě v Muzeu regionu Valašsko, přestože byl studenty hodnocen z velké části jako zábava, byl ale hlavně výukou. Optickou laboratoř s vybavením, které je součástí této výstavy, najdeme v málokteré střední škole, a proto stojí za to vážit cestu na Vsetínský zámek a výstavu vidět a hlavně zažít a poučit se. My jsme si to opravdu užili a naše poděkování patří lektorovi Muzea Mgr. Husákovi.

Studenti P2.A,B a Jaroslava Ševčíková

Střední škola Kostka