ÚvodKostka školaAktualityKostka školaVsetín proti chudobě 2019

Jazykový pobyt - Německo

Vsetín proti chudobě 2019

03.11.2019

V rámci projektu Česko proti chudobě a nerovnostem ve světě se na Vsetíně konalo již posedné žákovské sympózium s názvem: Vsetín proti chudobě - Vsetínské školy pro lepší svět. Akci organizovala LÍSKA z. s., Město Vsetína a Austin powder.

Klíčovými tématy letošního ročníku jsou:  Udržitelný rozvoj • Cíle udržitelného rozvoje •

• Odpovědná spotřeba – (ne)plýtvání potravinami. Zejména poslední téma je nám všem blízké, protože jak potravinami neplýtvat - na to dokáže přijít každý z nás. Jedna věc je, že naše rodiny mají dostatek peněz, abychom si mohli kupovat jídlo v dostatečném množství a kvalitě, a druhá věc je… nakupovat jen tolik, abychom vše stihli sníst a nemuseli potraviny vyhazovat do kontejnerů a na skládky. To už mnohým z nás tolik nejde…

Naši studenti z G2.A: Kristina Koutná, Dennis Muijsenberg, Simona Šarmanová, Terka Ježková a Vanesa Rovenská -  naši školu skvěle reprezentovali. Patřili k nejaktivnějším účastníkům a zpět, k nám do školy, přinášejí spoustu zkušeností, které budou moci využít při komunikaci se spolužáky.

Zkusme se zamyslet, jak méně plýtvat jídlem.

Nejen proto, že někde jsou děti, které hladoví, ba dokonce umírají hlady, ale také proto, že plýtvat jídlem, je jako plýtvat energií (i financemi), kterou jsme mohli využít jinak. Zkusme sledovat doma i ve škole, kolik odpadu vynášíme a kolik z tohoto odpadu je nespotřebované jídlo. Jsou to jednoduché počty. Naučme se fígle, které nám pomohou jídlem neplýtvat: chodit na nákup se seznamem, spotřebovat z lednice i spíže nejprve jídlo s blízkým datem spotřeby, nakupovat jen to, co jíme a sníme, chodit nakupovat najezení (ne hladoví – to pak máme velké oči) atd… třeba vás ještě nějaká další jednoduchá rada napadne.

Vsetín proti chudobě 2019