ÚvodKostka školaAktualityKostka školaVsetínské dny pro fair trade na Kostce

2021-12-01 Krabice od bot
Nultý ročník - IV. setkání
Sportovní kurz tříd P3.A+P3.B
Španělsko - podzim
Lyžák L2.A+P2.A+P2.B 6.-11. 1. 2019
Časopis roku
2019-12-13 Vánoční tvoření s M2.A
Fotky k aktualitám

Vsetínské dny pro fair trade na Kostce

08.05.2018

Každoročně jsou v květnu pořádány Vsetínské dny pro fair trade a letos se aktivně zapojíme i my. Přijdete se k nám!

Fair trade je hnutí, které dává možnost pracujícím lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

A proč se touto oblastí zabýváme my? Protože právě pro nás, relativně bohaté Evropany tito lidé pěstují plodiny jako je káva, čaj, kakao, banány, bavlna… pokud se tyto plodiny pěstují, vykupují a prodávají ve smyslu fair trade (spravedlivého obchodu) poznáme je podle  certifikační známky FAIRTRADE® přímo na obalu produktu.

Pro pěstitele znamená zapojení jejich družstva do systému Fairtrade International především dvě výhody, které znamenají zásadní přínos do jejich životů. Mohou se opřít o garantovanou minimální výkupní cenu a využívat sociální příplatek. Garantovaná minimální cena jim pomáhá v lepším plánování, nemusí se zadlužovat, uživí se vlastní prací. Druhou velkou výhodou je čerpání sociálního příplatku, o jehož využívání demokraticky rozhodují členové družstva a sami se rozhodují, zda ho využijí pro rozvoj obchodu, sociální nebo vzdělávací projekty. Oni na oplátku garantují, že:

-         - na jejich plantážích či políčkách nepracují děti

-          -při své práci chrání okolní přírodu, odmítají GMO atd…

-         - a pak za svou práci dostanou cenu, za kterou se důstojně uživí.

Mnohé země, města, školy i podniky a jednotlivci v Evropě i světe, hnutí fair trade podporují. Město Vsetín je od r. 2011 druhým českým nositelem titulu Fairtradové město.

Každoročně jsou pořádány Vsetínské dny pro fair trade a letos se aktivně zapojíme i my. Přijdete se k nám!

-          Neděle 12. 5. 2018 od 10.00 hod. –  Férová snídaně na náměstí Svobody (celosvětový happening, kdy zapojení lidé na celém světě snídají fairtradové a domácí produkty společně, na veřejných místech.

-          Úterý 15. 5. 2018 od 19.00 hod. v klubu Tři opice – beseda na téma fair trade –  naši studenti + J. Ševčíková

-          Celý květen ve výuce ZPV budeme příležitostně diskutovat o fair trade… a šířit myšlenky spravedlivého obchodu dál.

Ale navštívit můžete i další „podniky“ a akce z nabídky v příloze na plakátě.

Vsetínské dny pro fair trade na Kostce