Banánovník u školy Kostka
Už dvakrát vyrostl u Střední školy Kostka exoticky vyzdobený strom, banánovník, obsypaný žluťoučkými banány, které lákaly k zakousnutí. Zpráva zní senzačně, ale… jak to bylo doopravdy?
Už dvakrát vyrostl u Střední školy Kostka exoticky vyzdobený strom, banánovník, obsypaný žluťoučkými banány, které lákaly k zakousnutí. Zpráva zní senzačně, ale… jak to bylo doopravdy?
Studentky M1.A, oboru Učitelství pro mateřské školy, chtěly upozornit širokou veřejnost na závažný problém s pěstováním banánů v rozvojových zemích. Poprvé před vánočními svátky a podruhé hned v lednu, po návratu do školy. Studentky, které se připravují pro práci ve školství, s malými děti a zajímají se o svět kolem sebe, se v hodinách biologie zamýšlely nad tím, jak je možné, že banán, ovoce, které roste v exotických zemích a musí se k nám dovážet stovky kilometrů, je v supermarketech levnější než naše česká jablka. Napadlo je, že je někde chyba a začaly pátrat…
Banány jsou nejoblíbenějším tropickým ovocem v relativně bohaté Evropě a nejprodávanějším ovocem vůbec. Ale pro stovky tisíc lidí, zejména v rozvojovém světě, představují základní zdroj příjmu. Při jejich pěstování na plantážích však často dochází k porušování lidských práv a ničení životního prostředí. Pod slupkou banánu se tak neskrývá jen sladká dužina, kterou máme tak rádi, ale řada problémů, kterým bychom měli věnovat pozornost, protože jsme to my, kdo banány kupujeme, pro nás jsou pěstovány. Že by nám nevadilo za jakých podmínek se tak děje a kdo při tom trpí?
Pokud vás problematika zaujala, vyhledejte si na internetu kampaň Za férové banány, která nese hesla: Důstojná práce – spravedlivých obchod – udržitelný rozvoj, a zapojme se, každý podle svých možností a chuti. Někdy stačí, když si situaci uvědomíme a začneme o ní přemýšlet a mluvit. A když si občas koupíme banány s označením fairtradové (spravedlivý obchod), bude to skvělý počin!
Banánovník děvčata z „mateřinek“ záměrně nazdobila v místech, kudy denně kolem školy prochází desítky, až stovky lidí. Většina z procházejících se zastavila, „utrhla“ si banán, který má podobu záložky a zároveň informačního letáčku a děvčata doufají, že se lidé nad problémem zamysleli.
Tak dobrou chuť ke každému banánu! A nezapomínejme na svět kolem sebe. Lepší bude jen, když přiložíme ruku k dílu sice společně, ale každý sám za sebe, za své přesvědčení, že svět může vždy být o trochu lepší, když se budeme snažit.
J. Ševčíková a studentky M1.A
Střední škola Kostka, Vsetín
Odkaz na stránky: http://www.zaferovebanany.cz/