Pan ředitel vydal novou knihu
Na pultech knihkupectví je od konce dubna dosud poslední román pana ředitele.
V minulých dnech vyšel nový román pana ředitele, na pultech knihkupectví se objevil koncem dubna. Kdo ze studentů má zájem zakoupit si ho za režijní cenu 250, Kč přímo u pana ředitele, může se zastavit u jeho sekretářky slečny Jakešové. Pro informaci přetiskujeme informační článek, který vyšel v minulém týdnu v tisku.
Karel Kostka vydal novou knihu
V posledních deseti letech se stalo tradicí, že v předvánočním čase vycházel každoročně nový román vsetínského spisovatele Karla Kostky, píšícího pod pseudonymem Karel Cubeca.
Letos je tomu jinak. Fenomenální úspěch jeho předloňského filozoficko-psychologického románu „Poselství v dlani", který se držel několik měsíců na vrcholku statistik prodejů knih u nás, jej přinutil změnit zaběhnutá pravidla a vydat další dílo už teď na jaře.
Na naléhání nakladatele připravil k vydání pokračování zmíněného románu, tentokrát pod názvem „Písky času".
Za pozornost jistě stojí, že knihu napsal za jediný týden uprostřed letošního února, v březnu pak proběhly korektury a na konci dubna se již kniha dostala na pulty knihkupectví.
Sám autor k tomu říká: „Je to tak trochu můj rekord, ještě nikdy se mi nestalo, abych vměstnal do dvou měsíců celý cyklus od napsání rukopisu po vydání knihy. Pokud jsem chtěl vyhovět nakladateli, jinak to nešlo, protože se blížilo přijímací řízení na moji školu, navíc od druhého května mě čekají společně se studenty zahraniční stáže ve Španělsku, Itálii a Francii, takže časový pres mi jinou variantu ani neumožňoval. "
Čtyři sta čtyřiceti stránkový román je vyprávěním o chlapci, který pátrá po své identitě, po svém původu. Přestože jde o napínavé čtení, v jeho podtextu se skrývají hluboké úvahy o smyslu života a jeho filozofických, psychologických a sociálních aspektech.
Není proto překvapením, že v samém závěru knihy jeden z hrdinů Kostkova románu, psycholog Ron Taylor, přednášející na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, vyzývá své posluchače, aby napsali esej na téma: „Tělo je jenom náš dům, nejsme to my".
Pozorný čtenář si možná uvědomí, že ona výzva jde za rámec samotného románu, že autor ponouká každého přemýšlivého člověka, který si jeho knihu dočetl do konce, aby se zamyslel nad světem a životem jinak, než jenom přes každodenní rutinní všednost. A aby si esej na dané téma zkusil napsat stejně jako románoví studenti v Americe.
Za zmínku jistě stojí i fakt, že Karel Kostka se straní publicity a jenom nerad se veřejně prezentuje. V té souvislosti bych ráda uvedla, že i v tomto je letošní rok tak trochu výjimkou. Poté, co o něm natočila reportáž televize NOVA a Česká televize, čekají jej v nejbližší době další akvizice - vrátí se na pár dnů z Barcelony, kde je momentálně se studenty na zahraniční praxi, zpátky do republiky mimo jiné i proto, aby v pátek 17. května v hodinovém pořadu od devíti hodin dopoledne odpovídal na dotazy posluchačů v rádiu Valašsko a následující den v sobotu 18. května bude přesně v poledne podepisovat na autogramiádě na pražském výstavišti své knihy v rámci 19. ročníku Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2013.
Týden poté jej čeká další autogramiáda ve francouzském Cannes v rámci mezinárodního filmového festivalu, kde budou k vidění i jeho obrazy.
„Do Francie beru s sebou i skupinu studentů z mé školy, doufám, že to pro ně bude nejenom příjemných čtrnáct dnů na azurovém pobřeží, ale věřím, že se hodně naučí a naberou spoustu nových zkušeností. Učitelství je moje profese, to je vážná věc, kdežto ostatní, myslím psaní a malování, jsou jenom koníčky. "
PhDr. Jana Tichá, Ph.D.