Co dokáže říci symfonická báseň
Tento název nesl další Výchovný koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. V tomto školním roce jsme cestu na koncerty absolvovali již podruhé a vždy rádi.
Co dokáže říci symfonická báseň
Tento název nesl další Výchovný koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. V tomto školním roce jsme cestu na koncerty absolvovali již podruhé a vždy rádi.
Vždy je koncert prvotně nabízen žákům hudebních specializací pedagogických oborů, tentokrát doplněn o žáky ze třídy G3.A.
Jak už je uvedeno v názvu, šlo převážně o popis, co dokáže říci symfonická báseň. Dirigent a klavírista Vojtěch Spurný, svým slovem, hrou na klavír i krátkými hudebními ukázkami orchestru posluchačům přiblížil, jak hudba maluje, líčí, vyjadřuje pocity a emoce, zvuky přírody, osoby, či jen tak podkresluje atmosféru.
Věřím, že českou nejznámější symfonickou báseň Vltava Bedřicha Smetany nemusím připomínat, ale tentokrát se Filharmonie věnovala básni Šárka ze stejného cyklu Má vlast. Vojtěch Spurný žákům přiblížil hudební motivy Šárky, Ctirada, klus koní, lásku, tanec, signál ukrytým dívkám i závěrečnou bitku. Byly představeny nástroje symfonického orchestru a jejich důležitá funkce v orchestru. Poté Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením Vojtěcha Spurného předvedla celou symfonickou báseň Bedřicha Smetany Šárka.
Česká hudba a její hudební skladatelé jsou velkou součástí výuky hudební výchovy, ovšem zážitek z živého představení, kouzlo koncertního sálu, atmosféra, jedinečnost toho dne a mnoho dalších maličkostí přináší oživení do hodin výuky.
Tento den byl ještě významnější pro žákyně z M 4.A. Měly jsme zároveň poslední výuku jejich studia předmětu hudební specializace, a tak jsme tento koncert pojaly jako rozloučení. Přeji děvčatům moc štěstí a sil do nejbližších dnů a týdnů, uvidíme se na maturitě J
Hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme. (Pythagoras)
Vojtěch Spurný Co dokáže říci symfonická báseň (Šárka a romantismus)
Symfonická báseň je programní hudbou, která je jednovětá, inspirovaná nějakým vnějším podnětem básní, hrou, malbou. Název symfonické básně, a často i literární obsah, publikovaný spolu s partiturou, dává klíč k dílu. Pojďme sledovat, jakými prostředky je možné líčit tyto příběhy. Tentokrát jsme vybrali Šárku B. Smetany. O možnostech velkého symfonického orchestru bude vyprávět mimo jiné vynikající hudební popularizátor Vojtěch Spurný, který propojuje ukázky u klavíru s ukázkami v plné orchestrální barvě. Ukázky i výklad budou přizpůsobeny starším žákům.
Dirigent, klavírista a moderátor: Vojtěch Spurný