Oblast výchovného poradenství byla velmi pečlivě hodnocena v rámci loňské komplexní inspekce na naší škole. Bylo potěšující, že právě tato oblast školy byla hodnocena na velmi dobré úrovni, tedy jako nadstandardní.
Viz závěr z inspekční zprávy:
„Poskytované poradenské, informační a metodické služby žákům i jejich zákonným zástupcům za účinné spolupráce školských poradenských zařízení byly na velmi dobré úrovni.“
A podrobný rozpis z inspekční zprávy k této problematice:
„Oblast výchovného poradenství byla ve škole účelně rozdělena mezi zástupce ředitele školy (oblast přijímacího řízení, řešení školního neprospěchu) a další tři pedagogické pracovníky se stanovenými kompetencemi v jednotlivých oblastech, kterými byly kariérové poradenství a studijní záležitosti, osobnostní a výchovné problémy žáků a péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Cílem výchovného poradenství školy bylo vytvářet pro žáky přátelské, nekonfliktní a vstřícné prostředí, diferencovat a individualizovat výuku v souladu s jejich potřebami a možnostmi. Škola každoročně zpracovávala plán výchovného poradenství, pravidelně ho i za jednotlivé oblasti vyhodnocovala.
Problematiku péče o žáky se SVP zajišťovala kvalifikovaná výchovná poradkyně. Mimo vedení potřebné dokumentace a systematické péče o žáky se SVP poskytovala metodickou pomoc pedagogům při vytváření IVP a individuální poradenství při řešení výchovných i výukových problémů. Při své činnosti vhodně využívala aktivit a výstupů získaných v rámci jednoho z projektů realizovaných školou zaměřeného na individuální integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami s cílem zkvalitnit jejich vzdělávání vytvořením podpůrných opatření (např. vytvoření systému výuky na dálku, podpůrné výukové programy v různých předmětech, webový portál problematiky SVP).
Další výchovná poradkyně poskytovala poradenství žákům, pedagogům i zákonným zástupcům, týkající se osobních i školních záležitostí. Žáci využívali této možnosti prostřednictvím konzultačních hodin nebo použitím elektronické schránky důvěry. Ve spolupráci s třídními učiteli škola také zajišťovala včasnou diagnostiku neprospěchu žáků a zabývala se riziky školního neúspěchu. Tato rizika systematicky pomáhala odstraňovat spolupráce s odborníky či možnost doučování v konzultačních hodinách jednotlivých pedagogů.
V rámci kariérového poradenství výchovný poradce ve spolupráci se školskými poradenskými zařízeními pomáhal žákům při výběru jejich dalšího studijního nebo pracovního uplatnění především formou individuálních konzultací.