ÚvodKostka školaKostka rádioKostka školaABSOLVENTSKÉ ROZHOVORYKostka školaRozhovor: Jirka Sawgreen – DJ a člen ostravské crew Hypnotix Elements

2019-12-13 Vánoční tvoření s M2.A
Pišqworky
Chemická olympiáda
Florbal - okrsek dívky
Mikulášský volejbal
2019-12-17 Konverzační soutěž NJ
Anglie - Plymouth
Lyžák

Rozhovor: Jirka Sawgreen – DJ a člen ostravské crew Hypnotix Elements

Jak ses k práci „dídžeje“ dostal?

Byla to jedna velká náhoda, když jsem pár let zpátky začal poslouchat DNB hudbu. Rozhodl jsem se, že svou narozeninovou oslavu udělám v tomhle duchu a když se mě pak mý hosté ptali, proč nehraji, začalo mi o šrotovat v hlavě a začal jsem se učit hrát.

Proč Sawgreen? Jak tě napadla tahle přezdívka?

Zelená je moje nejoblíbenější barva, tak jsem to tam chtěl nějak zakomponovat a chtěl jsem, ať to zní trošku ostře, proto jsem přidal slovo saw jako pila a vznikl z toho Sawgreen.

Kdy, proč a jak vznikly Hypnotix Elements?

Když jsem si nakoupil techniku a začal jsem trénovat, pár mých kamarádů si toho všimlo a chtěli to zkusit taky. Začali jsme i s technikou jezdit na chaty, popíjeli jsme a hráli jen tak pro sebe. Když jsme se rozhodli, že uděláme další krok a začneme hrát na akcích, založili jsme tuhle crew.

Měl jsi někdy pocit, že už to nemá smysl?

Nedávno jsem měl pocit, že už bych měl jít do „djského“ důchodu, protože mi přišlo, že hudba, která vychází, postrádá originalitu a není to to, co bývalo dřív. Naštěstí se mi podařilo do svých setů zakomponovat i starší věci, na kterých jsem začínal a chytl jsem druhý dech.

S jakými nejslavnějšími DNB dj´s jsi hrál?

To bude docela široký seznam, ale co si vzpomenu, tak například Tantum Desire, L33, Jade, Aphrodite, Drumsoud and Bassline Smith

Máš nějakou akci, kterou jsi si vyloženě neužil?

Nemám, nikdy se mi nestalo, že by to někdy dopadlo tak špatně, že bych byl v tu chvíli radši doma.

Máš nějaký vysněný festival, na kterém by sis chtě zahrát?

Když se nad tím zamyslím, tak už mi zbývá jen jeden milník, a to je festival Let It Roll.

Jak náročné je zorganizovat vlastní akci?

Hodně záleží na zkušenostech a na tom, jaké má člověk zázemí. Já mám naštěstí dobré vztahy s majitelem klubu Marley v Ostravě, takže o to to mám jednodušší. Potom je to hlavně o komunikaci, zejména o mailech, psaní si s agenty, dohadování ceny, booking dj´s a podobně.

Na kolik vyjde průměrně jedna akce?

Záleží, jaký máš rozpočet a jak velkou akci děláš. My děláme menší akce, takže nás to vyjde okolo 50-100 tisíci korun.

Zvládáš práci a hraní zároveň? Je těžké to zkombinovat, když o víkendech hraješ a přes týden chodíš do práce?

To hodně záleží na tom, jakou máš práci. Já mám tu výhodu, že dělám jen denní směny, mám pružnou pracovní dobu a víkendy mám volné. Nejhorší je se v neděli přepnout z toho nočního režimu a začít zase normálně fungovat. Kolegové, co dělají na směny, to mají horší a musí vynaložit více kreativity, aby to skloubili dohromady.

Stalo se ti někdy, že jsi se opil tak, že bys nemohl hrát nebo znáš někoho, komu se to stalo?

Stalo se mi, že jsem se hodně opil a lidi mi pak říkali, že nechápou, jak jsem to zvládnul zahrát. Stalo se mi, že jsem usnul a museli mě budit, abych šel hrát, ale nestalo se mi, že bych se někdy opil tak, že bych nebyl schopný hrát a ani neznám nikoho, komu by se to stalo. My dj´s jsme odolní, naštěstí.

Kolik ti hrání vynáší?

Když hraji na svých akcích, beru si akorát na taxi domů, nemám to jako výdělečnou činnost, od toho chodím do práce. Mám to jako koníček, ale když si mě někdo pozve, beru si symbolických 1000 Kč + cesta a flašku „Morgena“.

Je možné si Vás zamluvit na vlastní akci?

Možné to je, stačí mi napsat na můj Facebook nebo Instagram a můžeme se domluvit. Samozřejmě je lepší se domluvit třeba půl roku předem, protože hrajeme skoro každý víkend a je pravděpodobnější, že ten čas mít budu, než když mi člověk napíše měsíc dopředu.

Co plánujete do budoucna a kam by ses chtěl vypracovat?

Plánujeme spoustu skvělých akcí, já bych chtěl i vlastní festival, ale to už je trochu náročnější, tak uvidíme, jestli se někdy naskytne nějaká příležitost a jak už jsem jednou říkal, chtěl bych si zahrát na festivalu Let It Roll.

Rozhovor: Jirka Sawgreen – DJ a člen ostravské crew Hypnotix Elements